Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, u ponedjeljak 10. decembra, održana je „živa biblioteka” u biblioteci škole.

„Živa biblioteka” funkcioniše baš kao prava biblioteka, gdje čitaoci dolaze da pozajme „knjigu“ na određeno vreme, samo što postoji jedna razlika: knjige u „živoj biblioteci” su ljudi i u njoj  „knjige” i „čitaoci” imaju priliku da uđu u pravi dijalog. „Knjige” predstavljaju grupe koje su često meta predrasuda i stereotipa, žrtve diskriminacije ili socijalne inkluzije. U ovoj biblioteci, „knjige” ne samo da pričaju, već i  odgovaraju na pitanja „čitalaca, mogu da postavljaju pitanja i, što je najvažnije, i da uče.

Živu biblioteku otvorili su učenici Anđela Marković i Gojko Bošković, predstavnici Volonterskog kluba i Učeničkog parlamenta, koji su i organizatori. „Bibliotekom” je upravljala pedagogica Vanja Rakočević. Naše „knjige” bili su: predstavnik LGBT Stevan Milivojević i predstavnik romske zajednice Serđan Baftijari, kao i predstavnici NVO Centar za ženska prava i Zaštitnika za ljudska prava − Marko Jusić i  Duška Šljivančanin.