
Матуранти из одјељења 4-Ј, 4-Б и 4-Х прихватили су са задовољством позив Факултета за црногорски језик и књижевност и посјетили су ову институцију 4. априла, обиљеживши на тај начин Дан студената. Ученици су, у пратњи професора Марка Спаића и професорице Драгане Тасић, најприје обишли зграду ФЦЈК, гдје су се информисали о свим предностима, вриједностима и програмима које ова установа нуди. Након културно-историјског обиласка Цетиња, одали су почаст Жарку Мариновићу прошетавши се улицом која поносно носи његово име. Ту није био крај активностима. Предавање историчара Милоша Вукановића на тему „Студентски активизам као предуслов друштвене промјене“ помно су пратили и на крају су изнијели своје ставове и мишљења.
Дан је заокружен концертом студената Музичке академије.

У четвртак, 10. априла 2025. године, одржан је час психологије на тему „Појединац у групи“. Овом приликом угостили смо Мелису Бериша, инспиративну дјевојку која долази из ромске заједнице. Она је особа која својим животним искуством, знањем и примјером подстиче на учење, размишљање и доприноси смањењу предрасуда према овој заједници.
Циљ је био да се ученици, кроз активно учешће и интеракцију, боље упознају са ромском културом, традицијом и обичајима, те да лично допринесу толеранцији, поштовању различитости и подстицању једнакости.
Часу је присуствовао в.д. директора Зоран Пејовић.

У недјељу, 6. априла 2025. године, ученице одјељења 4-О Миљана Станковић и Маја Никић учествовале су у посјети штићеницима Дјечијег дома „Младост” из Бијеле у оквиру акције „Њихов осмијех вриједи више”. На иницијативу представнице Ученичког парламента наше школе, Миљане Станковић, а у сарадњи са Унијом средњошколаца Црне Горе, која је партнер акције, у школи су прикупљена средства и скупљено је великих 692 еура. У тој вриједности, школа је донирала потрепштине које су штићеницима тога дана уручене. С обзиром на то да ова традиција траје преко двије деценије, надамо се да ћемо и наредне године дати свој допринос и помоћи онима којима је најпотребније.

Ђина Тошковић, ученица одјељења 3-А, остварила је изузетан успјех на Међународном плесном такмичењу „Dance zone“, одржаном 30. марта 2025. године у Лазаревцу (Србија). Ђина је освојила прво мјесто показујући изванредну посвећеност, таленат и труд у својој дисциплини. Честитамо нашој ученици на овом сјајном постигнућу и желимо јој много успјеха у будућим изазовима.

Ученици математичког одjељења 3-М су заједно са професорицом Виолетом Зечевић припремили јавни час на тему „Синергија умјетности“.
Током часа, одржаног 9. априла 2025. године, ученици су приказали повезаност књижевних дјела са другим видовима умјетности, попут филма и музике. Кроз више цјелина представљене су сличности и разлике у интерпретацији књижевних дјела и њихових повезаних умјетничких форми. Ученици су излагали у неколико тематски обједињених кругова. Почели су од „Библије“, да би затим присутне провели кроз свијет фантастике („Хари Потер и камен мудрости“ , „Господар прстенова“), музике („Моцарт и Салијери“, „Цигани лете у небо“), младости и љубави („Лајање на звезде“), отуђености („Норвешка шума“, „Нечовјек“, „Процес“), осуђености („Ловац у житу“, „Сидарта“, „Врли нови свијет“) и породице („Кум“, „Мој пас Глупи“).
Часу је присуствовала Слободанка Драговић, мајка ученика, професорице Александра Брновић, Дарија Шћепановић, Катарина Ракочевић, професор Младен Јанковић, као и психолошкиња Николина Радовић, представница ПП службе.

U okviru partnerstva Gimnazije „Slobodan Škerović“ sa njemačkom školom „Stadisches Stiftsgzmnasium Xanten“, naši učenici i profesori su uzvratili posjetu svojim prijateljima iz Ksantena u periodu od 31. marta do 7. aprila 2025. godine. Ovo je bila sjajna prilika da se nastavi druženje i rad na zajedničkom projektu o ljudskim pravima i kulturnoj raznolikosti, da se učvrste prijateljstva i nastavi bogata tradicija ove dvije škole.
Gimnazijalci su, zajedno sa svojim profesoricama Anom Raičević i Tanjom Bojić, radili na projektu „Kulturna raznolikost“. Učenici su, takođe, imali priliku da prisustvuju redovnoj nastavi škole „Stadisches Stiftsgzmnasium Xanten“, da se upoznaju sa drugačijim metodama i tehnikama rada, da prošire svoje vidike, ali i da unaprijede jezičke vještine. Tokom posjete domaćini su organizovali i zajedničke izlete susjednim gradovima, gdje su učenici kroz veoma zanimljive aktivnosti istraživali nova mjesta i otkrivali legende o poznatim istorijskim i kulturnim znamenitostima. Oberhausen je posjetiocima otvorio vrata čuvenog industrijskog spomenika Gasometar, koje je sada pretvoreno u izložbeni prostor. Tu su učenici i profesori imali priliku da kroz jedinstven umjetnički ambijent uživaju u izložbi „Planet Ozean“, koja je posvećena istraživanju okeana. Impresivne fotografije i nestvarna instalacija „The wave“ stvorile su realistično iskustvo okeanskog svijeta i ostavile sve prisutne bez daha. Domaćini su se potrudili da nedjelja bude pravi porodični dan za učesnike razmjene pa smo se svi osjećali kao kod kuće, okruženi ljubavlju i toplinom.
Posjeta je završena finalnom prezentacijom našeg zajedničkog projekta, kojom su naši učenici pokazali da se upravo osmjesima na sastancima i čvrstim zagrljajima na rastancima ruše sve granice i zidaju neraskidive veze. Najzad, gimnazijalke i gimnazjalci su i ovog puta bili pravi ambasadori svoje škole, grada i države, ponos svojih roditelja i profesora.
Učesnici razmjene bili su učenici: Sara Radulović 2-K, Nasta Popović 2-M, Anastasija Belada 2-M, Simona Miličković 2-H, Maša Mitrović 2-H, Petar Marđonović 2-E2, Danilo Škerović 2-E2, Ognjen Stanić 2-E1, Ilija Papić 2-T, Luka Ličina 2-K, Nikola Jovićević 1-C i Relja Marković 1-C.

Професорица Љиљана Батрићевић одржала је 3. априла 2025. године јавни час у одјељењу 3-И опште гимназије. Тема часа је била Андрићев роман ,,На Дрини ћуприја’’ као синтеза дотадашње анализе дјела са акцентом на хуманости Андрићевог књижевног свијета. Ученици су показали да дјело разумију. Тумачили су тематику, типологију романа, легенде, историјске догађаје, ликове и различите људске судбине, уз
глуму, рецитал, лијепу реторику и пратњу клавира. Из свега је изронио мост као главни јунак и симбол дјела, симбол вјечности и трајања, који пркоси смрти ,,не дјелећи судбину пролазних ствари”. Истакнуте су хумане идеје дјела, које зраче оптимизмом. Нарочито је указано на то да писац даје вриједне животне савјете младим људима учећи их да љепше и боље изграде свој живот како би ,,свијет био љепши и бољи”.

Mлади из цијеле Црне Горе имали су прилику да буду дио обуке коју је током протеклог викенда (5. и 6. марта) организовала Регионална спортска иницијатива - Играјмо заједно (РЕГСПО) у хотелу „Voco“. Фокус је био на примјени педагошко-спортских метода у превенцији радикализације младих.
Обуку су одржали програмска менаџерка Марина Томовић и професор физичког васпитања Велимир Влаховић.
Нашу школу су овом приликом представљали чланови Дебатног клуба: Елиф Чакмак, Лола Марковић, Миа Мартина Прашчевић и Оља Обрадовић, уз пратњу професора Александра Марића.
Овај пројекат је подржан од стране Министарства просвјете, науке и иновација и Завода за школство, а такође и од Амбасаде Француске у Црној Гори.
- Oglas za program obrazovanja za sticanje stručne kvalifikacije asistent/kinja u nastavi
- Na međunarodnom tekvondo G1/E1 bodovnom turniru za svjetsku i evropsku tekvondo rang listu Skopje Ramus Open 2025, koji se održao u Skoplju, Sjeverna Makedonija, 29. i 30. marta naša učenica 2-S odjeljenja Anja Radević okitila se srebrnom medaljom
- ОГЛЕДНИ ЧАС ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА
- ОГЛЕДНИ ЧАС РУСКОГ ЈЕЗИКА