Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, u ponedjeljak 10. 12. 2018, na času sociologije kulture održana je radionica na temu „Karakteristike humanitarnog postupka”.

Cilj radionice je bio da se učenici upoznaju s pojmom „humanitarni postupak”, da razumiju koliko okolina i društveni pritisak mogu uticati na donošenje odluke da se pomogne nekom kome su ugroženi život i dostojanstvo, a koga u običnim okolnostima ne bi štitili, kao i razvijanje empatije za situacije ugroženosti iz svakodnevnog života. Učenici su razumjeli sljedeće aspekte ljudskih prava: osnovnu strukturu (ko uživa određeno ljudsko pravo − sadržaj prava); problem kršenja ljudskih prava; sredstva zaštite ljudskih prava.Tokom radioničarskog rada učenici su kreirali simbole koji predstavljaju odgovarajuće ljudsko pravo.