U oktobru se širom svijeta održavaju manifestacije posvećene povećanju svijesti o značaju ranog otkrivanja raka dojke i podršci ženama koje su se već suočile s ovom bolešću. Cilj obilježavanja Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke jeste podstaći žene da se redovno javljaju na preventivne preglede, jer je to najbolji način da se bolest dijagnostikuje na vrijeme, a samim tim poveća i stepen izliječenja. Više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadijumu i ispravno liječi.

Tim povodom gost u našoj školi bio je dr Vladimir Dobričanin, specijalista hirurgije dojke. On je u biblioteci škole održao predavanje za profesore i učenice škole, u kojem je istakao da je nephodno da žene budu svjesne značaja prevencije, koja podrazumijeva redovne samopreglede, redovne preglede kod ljekara, reagovanje na svaku uočenu promjenu na dojkama i zdrav život – izbjegavanje stresa, zdravu ishranu i bavljenje fizičkim aktivnostima.