Глобални феномен трговине људима био је тема часа из енглеског језика на ком су ученици IIIЕ2 одјељења са својим професором Данилом Алагићем говорили о значају ширења свијести о овом друштвеном проблему који, нажалост, није тек нека „паралелна стварност“, већ реалност модерног доба.

Кроз разговор о томе шта све појам трговине људима обухвата и које су све несагледиве посљедице овог облика ропства, ученици су своју пажњу усмјерили на препознавање оних ситуација које представљају угрожавање права на слободу и људско достојанство. У вријеме када је сасвим природно на улици срести босоного дијете које проси или у новинама видјети слику дјетета са оружјем у рукама, када су људи постали ресурс којим се тргује за неколико стотина евра и када су присилни бракови и даље наша збиља, највише нам недостаје управо зрно саосјећајности за све оне који нису привилеговани као ми да буду слободни и да управљају својим животом – закључак је до кога су кроз примјере трговине људима ученици дошли. „Једна од најважнијих ствари коју можете учинити на овој земљи је да људима дате до знања да нису сами”(Шенон Адлер), цитат је којим је заокружен један искрен разговор о безумљу модерног свијета пред којим неријетко затварамо очи, претварајући се да не постоји.