Gimnazija „Slobodan Škerović“ potpisala je 2014. godine Memorandum o saradnji s Gimnazijom  „Ksanten” iz Njemačke. Ove školske godine organizovan je četvrti po redu Program razmjene učenika. U oktobru 2016. godine, naši učenici ugostili su učenike iz Ksantena, a uzvratna posjeta učenika i profesora Gimnazije organizovana je u periodu 14‒21. aprila 2018. godine.

Dvadeset učenika, s profesorima Tanjom Lučić i Filipom Jovićevićem, boravili su u gradu Ksantenu u pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija. Učenici su tokom posjete boravili kod porodica đaka iz Njemačke, prisustvovali nastavi i drugim školskim aktivnostima, učestvovali u različitim izletima i dešavanjima u školi. Za vrijeme boravka, posjetili su APX (Arheološki park Ksanten) i Keln. Takođe, organizovan je i svečani prijem kod gradonačelnika Ksantena. Kao i prethodnih godina, organizovan je i sportski dan, pa u su se učenici oprobali u fudbalu i košarci. Posljednjeg dana razmjene održana je prezentacija o našoj školi, gradu i državi. Nakon višednevnog istraživačkog rada, učenici su imali zadatak da predstave i običaje koji su u različitim oblastima prisutni u Njemačkoj, kao i one koji imaju sličnosti s našim običajima. Završnoj prezentaciji prisustvovali su učenici iz Gimnazije Ksanten, njihovi roditelji i nastavnici. Za kraj ovog već tradicionalnog susreta priređeno je i oproštajno druženje uz muziku.