Copyright 2022 - Custom text here

NASILJE NIKADA NIJE I NE SMIJE BITI RJEŠENJE

U petak, 11. novembra, profesorica Marija Kovačević, članica Tima za nenasilje, održala je niz radionica o vršnjačkom nasilju u izbornim grupama 245, 321 i 437.

Ovim radionicama djeci  je približena sama problematika vršnjačkog nasilja, razgovarano je o njegovim oblicima, rizicima i posljedicama koje mogu nastati, a  upoznali su se i sa određenim preporukama koje se odnose na korake u situacijama kada uoče nasilje. Predavanje je bilo praćeno socijalnim eksperimentima, kratkim filmovima  i  korisnim porukama.  Učenicima je prezentovan film „Billy” koji govori o vršnjačkom nasilju. Ovo ostvarenje je snimljeno po istinitom događaju, kao i film „Putovanje kroz DNK”. Na kraju časa učenici su poslali poruke podrške koje govore o borbi protiv nasilja. Tim porukama smo željeli  poduprijeti  ideju da svi budemo ravnopravni i da među mladima nema nasilja. Naglasak je na uklanjanju nepoželjnih ponašanja, učenju onih poželjnih, te na podsticanju empatije kod djece.  S obzirom na to da je nasilje danas često izraženo u onlajn svijetu, nastojali smo da edukujemo djecu o digitalnoj pismenosti i opasnostima koje vrebaju u virtuelnom svijetu. Cilj navedenih aktivnosti bio je da djecu osnažimo da lakše prepoznaju, ali i da prijave nasilje ukoliko se desi u njihovoj neposrednoj okolini. Nadamo se da će ove poruke ići u smjeru prevencije nasilja, ali i učenja prosocijalnog, altruističkog ponašanja i prihvatanja različitosti od malih nogu. Nastojaćemo da i u narednom periodu kroz radionice podstičemo prevazilaženje predrasuda i stereotipa, poštovanje različitosti, kontrolu emocija, te saradnju i pomoć u rješavanju konflikata.

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];