И 28. маја, другог дана манифестације Дани математике, наши ученици, професори и гости могли су да прате веома занимљив садржај. Ученик 2-Е3 Лука Деретић одржао је предавање на тему „Математика у средњем вијеку“ и указао  на заједничке тачке религије и математике. Осим проучавања математике током средњег вијека, посебну пажњу посветио је самом почетку новог вијека – раздобљу ренесансе и просвјетитељства. Предавање је дио научног рада „Математички подвизи кроз историју”, који је Лука презентовао на Прониној зимској школи науке. Присутни су  упознати с истакнутим представницима овог периода и њиховим достигнућима, с посебним акцентом на Леонарда Фибоначија и фибоначијеве бројеве који су заступљени у природи, архитектури, умјетности… Такође се осврнуо на математички дуел, тада честу појаву у Италији, истакавши најпознатији од њих између Кардана и Тартаље и објаснио због чега је он био значајан. Предавање је закључио причом о Карлу Фридриху Гаусу и његовом алгоритму за израчунавање датума Васкрса само на основу дате године повезујући главну нит предавања — религију и математику.