
У библиотеци наше школе одржана је 27. марта 2025. године промоција пиручника из области астрономије
У библиотеци наше школе одржана је 27. марта 2025. године промоција пиручника из области астрономије. Аутори овог научног штива, које носи назив „Од кваркова до васионе“, су наши професори Сузана Вујошевић и Владимир Поповић.
На промоцији, која је била изузетно посјећена, говорили су аутори и ученик Андрија Вукчевић. Завршну ријеч имала је Јадранка Радовић, предсједница Удружења наставника физике ФИЗИСЦГ. Овом приликом казано је како је приручник „Од кваркова до васионе“ намијењен свим ученицима које интересује област астрономије и да га наши ученици могу пронаћи у школској библиотеци.
Присутни су били бројни професори физике, инспектор Данило Бошковић из Завода за школство, представници фондације Прона, в. д. директора Зоран Пејовић, помоћница директора Маријана Лаковић, колеге из актива математике, родитељи и ученици.
Било је ово једно лијепо искуство. Надамо се да ће овај уџбеник бити од користи будућим генерацијама.
- I - Uslovi za upis:
- Osnovni obrazovni zahtjev: stečena kvalifikacija nivo obrazovanja IV1 (ovjerena kopija diplome o završenom četvrtom stepenju srednje škole / fakulteta, fotokopija lične karte polaznika).
- Osnovne osobine koje polaznik/ca mora da posjeduje: empatija,senzibilnost, odgovornost,spremnost za timski rad.
- Poželjne osobine koje polaznik/ca mora da posjeduje: kultura ophođenja, strpljivost, tolerantnost. Napomena: Nakon održane obuke, polaznici će imati provjeru znanja koja se vrši pisanim/usmenim (praktičnim ) putem. Ispit se realizuje minimum petnaest do tridesest dana od poslednjeg dana obuke, o čemu će polaznici biti bloagovremeno obaviješteni.
-II – Broj polaznika:
Program Asistenta u nastavi će se realizovati u manjoj grupi (petnaest polaznika) na osnovu Pravilnika o radu Centra za obrazovanje odraslih.
-III- Polaznik obrazovanja se stručno kvalifikuje za Asistenta/Asistentkinju u nastavi, na kraju obuke dobija, javnu ispravu sertifikat u skladu sa Zakonom o nacionalnim stručnim kvalifikacijama.
- IV – Trajanje programa
-Obuka traje 70 časova, od čega je teorijski dio 18 časova, praktični dio/ vježbe/istraživanje/posjete 52+15 časova. Prisustvo na obuci je obavezno.
-Polaznik treba da poznaje jezik koji je u službenoj upotrebi kako bi mogao da završi istu.
-Kreditna vrijednost programa- 6 kredita.
-Cijena obuke je 294,00€. Polaznik ima pravo polaganja redovnog/popravnog ispita. Cijena ispita je 35€.
Prijave traju do 30.06.2025.godine do 07.07.2025.godine i vrše se lično radnim danima u JU Gimnaziji „Slobodan Škerović“, Podgorica od 09:00h do 12:00h.
Obuka se realizuje od 20.08.2025.godine do 29.08.2025.godine. (pretežno u popodnevnim časovima)
Za sve informacije možete nas kontaktirati putem mail-a

Na izložbi „Dnevnik čitanja: slika pročitanog 2“, prezentovani su radovi iz Kreativne radionice, sekcije čiji je koordinator profesorka crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Maja Sekulović. Nakon tri mjeseca rada, za potrebe izložbe, napravljen je ram za fotografisanje, u koji su stali velikani svjetske književnosti: Šekspir, Kafka, Dostojevski, Servantes i Kiš. Za izradu rama, zaduženi su bili članovi sekcije, među kojima su poseban doprinos dali učenici: Danilo Sudar, Jovana Dimitrijević i Marija Joksimović.

Na izložbi „Dnevnik čitanja: slika pročitanog 2“, prezentovani su radovi iz Kreativne radionice, među kojima su i lepeze-katalozi. Učenici Mina Bošković, Simona Brnović, Helena Peruničić i Uroš Lalović su iscrtali književne junake i junakinje, kao i pisce, ističući njihove glavne karakteristike, odnosno detalje iz biografije.
Koordinatorka projekta: Maja Sekulović, prof.

Na izložbi „Dnevnik čitanja: slika pročitanog 2“, prezentovan je katalog s odabranim radovima iz dnevnika čitanja. Za dizajn i grafičko oblikovanje zadužena je bila Marijana Simonović, grafička dizajnerka. Zahvaljujemo upravi na finansijskoj podršci prilikom izrade i štampe.
Koordinatorka projekta: Maja Sekulović, prof.

U periodu od 27. do 30. maja 2025. godine u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ održani su XIV Dani matematike, tradicionalna manifestacija posvećena popularizaciji ove nauke kroz njenu povezanost sa umjetnošću, prirodnim i društvenim naukama i svakodnevnim životom. Cilj manifestacije je da kod učenika podstakne kritičko mišljenje, kreativnost i znatiželju, a bogat četvorodnevni program pokazao je da matematika i te kako može biti zanimljiva, inspirativna i primjenljiva.
- Otvaranje Dana matematike započelo je u znaku umjetnosti. Profesorica Smilja Vukićević organizovala je izložbu posvećenu Paulu Kleu, na kojoj su posjetioci mogli sagledati matematiku kao sredstvo vizuelnog izraza kroz geometriju, ritam i boje.
Manifestaciju je svečano otvorio v.d. direktor škole Zoran Pejović, ističući značaj matematike u savremenom društvu kao i podršku škole učenicima u njihovom istraživanju. Uslijedilo je predavanje Ajlana Zajmovića, saradnika sa Prirodno-matematičkog fakulteta, koji je govorio o znamenitom djelu „Ars Magna“ Đirolama Kardana. Kroz zanimljivo izlaganje, objašnjena je važnost otkrića kubnih jednačina, kao i rivalstva renesansnih matematičara koja su oblikovala razvoj moderne algebre.
- Drugi dan otvorile su učenice Tajra Lamežević i Najla Smaković I-H interaktivnim predavanjem „Magija brojeva“, kojim su pokazale kako se iza „magičnih“ trikova krije čista matematika.
Uslijedilo je predavanje o alternativnim brojevnim sistemima koje je održao Vasilije Smuk II-M. On je predstavio brojevne sisteme različitih baza, od dekadne do baze kompleksnih brojeva, uključujući π, e i zlatni presjek i ukazao na njihovu primjenu.
Predavanjem „Duša i um u ravni života“, Nasta Popović II-M i Jakov Bojović II-L su kroz dijalog i dramski pristup metaforički povezali matematičke pojmove s ljudskim iskustvima, pokazujući da matematika može biti i introspektivna i filozofska.
Učenici Anđela Vujadinović II-M i Aleksandar Rnković I-M analizirali su izborni sistem i pravednost glasanja koristeći matematičke modele i teoriju igara.
Dan je zaključen kolažnim filmomom „Matematika u glavnoj ulozi na velikom platnu“, u kojem su učenice Irina Vuksanović i Nasta Popović II-M prikazale segmente poznatih filmova gdje matematika ima ključnu ulogu.
- Trećeg dana pažnja je bila usmjerena na naučno-istorijski aspekt. Profesorica fizike Suzana Vujošević i učenik Bajo Golubović I-J govorili su o crnim rupama, protoku vremena u oblasti jakih gravitacija i u okviru toga o linearnosti
Stefan Rašović III-J predstavio je zlatni presjek u prirodi, dok je Luka Deretić poveo publiku na putovanje kroz matematiku drevnih civilizacija – od Vavilona i Egipta do Grka i Maja.
Gostujući predavač dr Goran Popivoda dodatno je obogatio program predavanjem o egipatskoj i vavilonskoj matematici, uz interaktivno rješavanje antičkih zadataka.
Posebnu pažnju izazvalo je online takmičenje u logici, gdje je 20 timova iz crnogorskih srednjih škola odmјerilo znanje, a prvo mjesto podijelili su timovi iz Podgorice i Danilovgrada.
- Završnog dana, učenici odjeljenja I-H, I-J, I-L i I-E2 opšte i dvojezične gimnazije kroz grupni projekat predstavili su praktične primjene linearnih funkcija – u psihologiji, ekonomiji, sportu, medicini i svakodnevnim navikama.
Vuk Pejović III-M govorio je o transcendentnim brojevima i njihovoj ulozi u prirodnim fenomenima.
Ovogodišnja manifestacija je završena retrospektivom animacija iz prethodnih godina, koje su zajedno stvarali profesorica filozofije Smilja Vukićević i profesor informatike Mladen Janković, spajajući filozofiju, informatiku i umjetnost.
Zahvaljujemo svim učesnicima na angažovanju i entuzijazmu, a posebno ističemo značaj zajedničkog rada i podrške u realizaciji ovog događaja.
Organizatori: Mirjana Pješčić, Ivona Adžić, Mladen Janković i Smilja Vukićević.

U okviru projekta saradnje Gimnazije „Slobodan Škerović“ sa lokalnom zajednicom, učenici odjeljenja I-H, I-J, I-L opšte gimnazije i I-E2 dvojezične gimnazije održali su 12. juna 2025. godine u American Corneru (KIC „Budo Tomović“) prezentaciju pod nazivom „Život na pravcu“. Događaj je realizovan pod mentorstvom profesorica Mirjane Pješčić i Maje Đozović, kao nastavak školskog projekta koji je premijerno predstavljen na manifestaciji „Dani matematike“ 30. maja 2025. godine.
Obradom mladima bliskih tema, poput uticaja zaljubljenosti, korišćenja telefona, dužine sna i boravka u prirodi na raspoloženje i koncentraciju, kao i mogućnosti zarade džeparca kroz male biznise, istaknuta je praktična vrijednost matematike. Kroz primjere iz psihologije, medicine, sporta, geopolitike, ekonomije i muzike, učenici su pokazali da linearna funkcija može poslužiti kao efikasan alat za analizu međusobnih odnosa pojava koje oblikuju našu svakodnevicu. Iako se neki prikazani fenomeni u stvarnosti ne ponašaju potpuno linearno, učenici su ih u duhu istraživačkog pristupa modelirali u formi linearnih funkcija – kao početnu fazu analize. Na taj način pokazali su kako matematičko razmišljanje i metode funkcionišu kao sredstvo za razumijevanje i strukturisanje složenog svijeta oko nas.
Veliku pažnju privukla je dvojezična prezentacija koju su na engleskom jeziku pripremile učenice Vjera Vujadinović i Sara Dajović u čast prisustva profesorice Sare Dejms, čime su potvrdile kvalitet dvojezične nastave, ali i spremnost za širenje naučnih sadržaja na globalnom nivou.
U projektu su učestvovali učenici:
I-H: Tajra Lamežević, Lana Pavićević, Najla Smaković i Sarija Ramović;
I-E2: Anastasija Vujadinović, Jovana Dangubić, Sara Dajović, Jana Bojić, Vjera Vujadinović i Helena Beatović;
I-J: Staša Radović, Elena Osrajnik, Anja Radovanović, Lena Muk i Varvara Otašević;
I-L: Maša Braković, Damjan Kapor, Martina Grbović, Nađa Vukčević, David Janinović i Majer Lara.
Posebnu zahvalnost upućujemo organizatorkama Mileni Vučelić i Anici Vujnović iz American Cornera, koje su obezbijedile izuzetno prijatan ambijent, tehničku podršku i toplu dobrodošlicu, što je doprinijelo izvrsnoj atmosferi i dodatnoj motivaciji učenika.
Ova aktivnost još jednom je potvrdila da je matematika – ako joj se pristupi kreativno, kritički i istraživački – bliska, svakodnevna i neiscrpno korisna, a saradnja između škole i lokalne zajednice pokazala je važnost stvaraja prostora za mlade da razvijaju i dijele svoje znanje.

U četvrtak, 12. juna, u dvorištu naše škole, otvorena je izložba „Dnevnik čitanja: slika pročitanog 2“, koju je sa svojim učenicima organizovala profesorka crnogorskog – srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Maja Sekulović. Na izložbi su prezentovane sveske – dnevnici čitanja, kao i radovi iz Kreativne radionice. Prisutni su bili u prilici da prelistaju trinaest novih dnevnika koje su osmislili učenici: Anastasija Belada, Anđela Vujadinović, Anja Čabarkapa, Bojana Abazović, Damjan Laušević, Daša Ražnatović, Helena Peruničić, Ivana Krivokapić, Ivona Popović, Iva Velimirović, Maša Mitrović i Nataša Bašić.
Osim svezaka, predstavljeni su i radovi nastali u Kreativnoj radionici. Rezultat višemjesečnog rada je i ram za fotografisanje, u koji su stali velikani svjetske književnosti – Šekspir, Kafka, Dostojevski, Servantes i Kiš. Za izradu rama, zaduženi su bili učenici: Danilo Sudar, Jovana Dimitrijević i Marija Joksimović. Osim okvira, prisutni su mogli pogledati i lepeze – kataloge – gdje su učenici Mina Bošković, Simona Brnović, Helena Peruničić i Uroš Lalović iscrtali/oživjeli književne junake i junakinje, kao i pisce, ističući njihove glavne karakteristike, odnosno detalje iz biografije. Na izložbi je prezentovan i novi katalog s odabranim radovima iz dnevnika, za čiji dizajn i grafičko oblikovanje je zadužena Marijana Simonović.
Dizajn postera i pozivnice: Tamara Đurđevac
Tehnička podrška: Vasilije Krstonijević
Foto: Miloš Popović