Чланови Еколошке секције, у пратњи професорица биологије Анице Меденице и Љиљане Јовићевић, посјетили су изложбу „Прича о дрвећу” у уторак, 18. октобра, у галеријском простору Фондације „Петровић Његош” у Дворцу Петровића.

Изложбу је припремио Природњачки музеј Црне Горе поводом манифестације „Ноћ истраживача”. Ауторке изложбе, кустоскиње др Снежана Вуксановић и др Нада Бубања, на занимљив и едукативан начин представиле су ученицима поједине листопадне и четинарске врсте дрвећа које расту код нас. Ђаци су видјели различите врсте јавора (Acer campestre L., Acer monspessulanum L., Acer pseudoplatanus L.), грабова (Carpinus betulus L. ― обични граб, Carpinus orientalis Mill. ― бjelograbić, Ostrya carpinifolia scop. ― црни граб), храстова (Quercus cerris L. ― цер, Quercus trojana Webb ― македонски храст, Quercus pubescens Willd ― медунац, Qercus robur L. ― дуб итд.) и четинара (Pinus heldreichii Christ. ― муника, Pinus peuce Griseb. ― молика „живи фосил”, Abies alba Mill ― јела, Picea albies L. ― смрча, Juniperus sibirica Burgsd. ― планинска клека). Они су током посјете размотрили облике њихових крошњи, изглед коре, облике и грађу листова и плодова и научили како да разликују сродне врсте. Експонате и природни материјал пратили су постери на којима су ученици могли да прочитају додатне податке и занимљивости о изложеним врстама. С обзиром на то да у Црној Гори има 270 врста дрвенастих биљака, надамо се да ћемо у блиској будућности бити у прилици да слушамо и друге приче о дрвећу.