Državne kvalifikacije za Međunarodnu filozofsku olimpijadu, u organizaciji Udruženja profesora filozofije, održane su 29. februara, u prostorijama Gimnazije „Slobodan Škerović”.

Učestvovalo je 20 učenika iz sedam škola: SMŠ „Ivan Goran Kovačić”, Herceg Novi, SMŠ „Mladost”, Tivat, Gimnazija Kotor, Medresa „Mehmed Fatih”, Tuzi, Gimnazija „Niko Rolović”, Bar, Gimnazija „25 Maj”, Tuzi i Gimnazija „Slobodan Škerović”, Podgorica.

Koordinator takmičenja je Dragan Blečić, profesor filozofije. Njemu su, kao adminstratori, pomagali studenti Filozofskog fakulteta u Nikšiću.

Takmičenje se sastojalo iz dva dijela: pisanja filozofskog eseja i usmenog dijela, kome je ove godine pristupilo petoro finalista: Sara Novović ‒ SMŠ „Ivan Goran Kovačić”, Herceg Novi, Nikola Vukosavić ‒ Gimnazija Kotor, Jovan Despot, Miloš Vojinović i Đorđije Petrović ‒ Gimnazija „Slobodan Škerović”, Podgorica.

Pobjednik takmičenja je Đorđije Petrović, učenik Gimnazije „Slobodan Škerović“, a drugo mjesto zauzela je Sara Novović, učenica SMŠ „Ivan Goran Kovačić”.

Komisiju koja je ocjenjivala eseje i usmene odgovore sačinjavali su: Nebojša Banović, doktorand filozofije, predsjednik komisije, dr Kristina Bojanović, Anita Milinović, profesorica filozofije i dugogodišnji član Internacionalnog žirija Međunarodne filozofske olimpijade i mr Miloš Burzan.

Đorđije Petrović i Sara Novović predstavljaće Crnu Goru na XXVIII Međunardnoj filozofskoj olimpijadi, koja se ove godine održava u Lisabonu od 21. do 24. maja.