U specijalističkom odjeljenju matematičke gimnazije profesorica biologije Sanja Ognjanović održala je ugledni čas na temu ćelija. Cilj časa bio je da učenici kroz vježbu dokažu transport materija kroz ćelijsku membranu.

Podijeljeni u grupe, uz pomoć instruktivnih listića, učenici su kroz interesantne primjere vježbom dokazali oblike pasivnog membranskog transporta, difuziju i osmozu, razlike između hipertoničnog, hipotoničnog i izotoničnog rastvora, kao i procese plazmolize i deplazmolize. Kroz primjere iz svakodnevnog života opisali su i oblike aktivnog transporta, kao i endocitozu i egzocitozu kao oblik transporta krupnih molekula uz učešće membrane. Rješavanjem kviza, s ciljem da se provjeri usvojeno znanje i uspostavi veza s postojećim znanjima, kao i da se izvedu zaključci, dokazali su efikasnost kooperativnog učenja kroz timski rad.

Času su prisustvovale direktorica škole, pedagogica i koleginice iz aktiva.