Jučerašnjim časom nastavnika CSBH jezika i književnosti Aleksandara Marića, održanim u školskoj biblioteci, počela je realizacija inicijative javnih časova u našoj školi. Zajedno s grupom učenika sportskog odjeljenja I razreda (I-S3), i u prisustvu određenog broja njihovih roditelja, analizirali su Homerovu „Ilijadu“ (VI i XVIII pjevanje), te čitali određene segmente teksta, a zatim su prezentovali crteže na kojima su naslikali Ahilejev štit. Čas je bila prilika da se kroz ovo književno djelo vratimo u daleka vremena i osjetimo dah antičke kulture.

Nastavljajući s realizacijom javnih časova, profesorica psihologije Dijana Janković, u okviru redovne nastave obaveznog izbornog predmeta Pojedinac u grupi, organizovala je online čas kome su prisustvovale psihološkinje iz Udruženja psihologa Crne Gore – Anđa Backović i Zorica Minić. Učenici OIP grupe 380: Nada Jovanović, Nađa Lalović, Darja Miljanić, Anastasija Mojašević, Jelena Prelević, Matia Prenkočević, Milica Satnić, Maša Vukoslavović, predstavili su rezultate socio-psihološkog istraživanja učenika koje je realizovano s ciljem da se ustanove posljedice pandemije kovida-19 po mentalno zdravlje učenika Gimnazije. Nakon prezentacije ključnih rezultata, pokrenuta je diskusija u koju su se uključile i gošće na času, te je zaključeno da su istraživački rezultati od izuzetnog značaja jer i te kako mogu pomoći, ne samo nastavnicima i zaposlenima u školi, već svim akterima obrazovnog procesa, da jasnije shvate kako učenici doživljavaju aktuelnu situaciju, probleme s kojima se suočavaju i njihove primarne potrebe u ovom zdravstveno osjetljivom trenutku. A prioritetna potreba je svakako očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja i izgradnja vještina koje su neophodne za život u kompleksnom savremenom društvu prepunom izazova, kao što su empatija i odgovornost.