Предавање „Генерализовани инверзи и њихова својства” професорице наше школе Јелене Дакић скренуло је велику пажњу у наставку манифестације Дани математике.

Тема овог предавања је ускостручна и тиче се једне математичке области ‒ нумеричке анализе. Кроз једноставнији математички језик, примамљив и разумљив дјеци средњошколског узраста, представљен је значај ове теме, као и велика примјена ове математичке области у данашњој технологији.

Генерализовани инверзи користе се у области вјештачке интелигенције и неуронских мрежа које су данас тема истраживања великих научних центара.

Дјеци је кроз ово предавање приближен и начин бављења математиком као науком, фазе које научно истраживање има, као и кораци који су потребни да би се стигло до жељених резултата. Ученици су показали интересовање, постављали  питања и у међусобној дискусији дошли до неких занимљивих закључака.