Povodom otvaranja Festivala Dani nauke i inovacija učenici članovi Biološke sekcije i Eko škole prisustvovali su predavanju pod nazivom „Svijet molekularne biologije”. Predavanje je organizovalo Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, u saradnji s Evropskom laboratorijom za molekularnu biologiju − EMBL (European molecular biology laboratory). Kroz virtuelnu izložbu, predstavnici EMBL-a približili su svoj rad, sjajna otkrića, savremene laboratorije i inovativnu opremu. Između ostalog, učenici su imali priliku da virtuelno, kroz savremene elektronske mikroskope, posmatraju procese najsitnije strukture proteina, kao i najkrhkije procese u našim tijelima, poput diobe ćelije. Naučnici EMBL-a govorili su o svojim iskustvima, ali i preprekama s kojim su se susretali prilikom svojih istraživanja, a koje su ih vodile ka otkriću novih istraživačkih tehnika, poput Ilastika.

Gimnazijalci su izborom pitanja na kraju predavanja, u okviru panel diskusije, pokazali da prate razvoj nauke i naučna dostignuća. Gosti predavači najavili su ponovni dolazak u našu zemlju i informisali naše učenike o načinima posjete njihovoj laboratoriji.