Obavezni nastavni predmeti za polaganje Maturskog ispita su: crnogorski-srpski, bosankski,hrvtaski jezik i književnost, matematika ili prvi strani jezik.

Nastavni predmet po izboru učenika za opštu gimnaziju je predmet od značaja za nastavak obrazovanja koji ispunjava maturski standard.

Članom 9 Pravilnika o načinu, postupku i vremenu polaganja maturskog ispita u gimnaziji propisano je da, ukoliko učenik izabere matematiku ili prvi strani jezik kao predmet od značaja, polaže ga u organizaciji Ispitnog centra i može da se polaže na osnovnom i višem nivou.

Dakle, ukoliko je učenik izabrao matematiku kao obavezni predmet na maturskom ispitu, može prvi strani jezik izabrati kao predmet od značaja, s tim da taj predmet polaže u terminu koji je određen za polaganje prvog stranog jezika kao obaveznog predmeta, u skladu sa Kalendarom, tj. 8. maja 2021. godine.

Isto važi i u slučaju ako je učenik izabrao prvi strani jezik kao obavezni predmet, matematiku polaže u terminu koji je utvrđen za polaganje matematike kao obaveznog predmeta, tj. 12. maja 2021. godine.

Navedeni predmeti, bilo kao obavezni ili kao predmeti od značaja, polagaće se putem istog testa i u isto vrijeme.

Takođe, ističemo da će učeniku koji je izabrao da polaže matematiku ili prvi strani jezik na osnovnom nivou, u diplomi biti napisano matematika ili prvi strani jezik, bez navođenja nivoa. Učeniku koji je izabrao da polaže navedene predmete na višem nivou, to će biti navedeno u diplomi.