#ČitajDoma

„Ono što zaista može da me nokautira je knjiga nad kojom, kada je pročitate, poželite da autor te knjige bude vaš bliski prijatelj i da ga možete pozvati telefonom kad god vam to padne napamet. To se, međutim, ne događa naročito često.“ („Lovac u raži”, J. D. Selindžer)

Holden Kolfild je junak i našeg doba, ne samo romana „Lovac u raži”. Vjerovatno zato što mlade ljude uvijek muče slični problemi i što je odlika mladosti da prezire pretvaranje i foliranje, ali i lažne autoritete. Za sve one koji nisu stigli da pročitaju ovo djelo obavezne školske lektire, evo preporuke Tine Bogojević, učenice I-B: „Moja preporuka je definitivno knjiga ’Lovac u raži’, J. D. Selindžera. Ona nam nudi jedan sasvim novi pogled na svijet, iz ugla glavnog lika ‒ Holdena. S obzirom na to da je namijenjena našem uzrastu, mnoge situacije s kojima on biva suočen i sami osjećamo ili smo ih osjećali. Čitajući knjigu poistovjećujemo se, saosjećamo s njegovim mislima i mukama, ali i sa sigurnošću neke od njih negiramo. Smatram da bi svako od nas trebalo da se upozna s interesantnim likom kao što je Holden i spektrom njegovih razmišljanja, bez obzira na to da li se slažemo s njim ili ne.

#ČitajDoma