Copyright 2020 - Custom text here

DAN SIGURNOG INTERNETA

Volonterski klub Gimnazije u utorak, 11. februara, obilježio je Dan sigurnog interneta.

Vršnjački edukatori ‒ članovi Kluba, održali su niz vršnjačkih radionica za učenike devet osnovnih škola u Podgorici (OŠ „Vlado Milić“, OŠ „Branko Božović”, OŠ „Milorad Musa Burzan”, OŠ „Savo Pejanović”, OŠ „Štampar Makarije”, OŠ „Radojica Perović”, OŠ „Dragiša Ivanović”, OŠ „Maksim Gorki”) i Tuzima (OŠ „Mahmut Lekić”). U okviru radionica „Sigurno i odgovorno korišćenje interneta“, s osnovcima su razgovarali o brojnim prednostima, ali i rizicima ponašanja na internetu, a zatim zajednički definisali najvažnija pravila o sigurnom i odgovornom ponašanju učenika na internetu (na koji način komunicirati s drugima, šta objavljivati, koje sadržaje posjećivati...). Na kraju, predstavili su im i korake šta mogu uraditi ako im se desi elektronsko vršnjačko nasilje, njima ili drugu/drugarici, kao i kome se mogu obratiti za pomoć i s kim mogu razgovarati.

Centralni događaj je bila panel diskusija „Zajedno za bolji Internet“. Prisutne je pozdravila direktorica Gimnazije, Zoja Bojanić-Lalović, ukazujući na ulogu svih nas (mladi, nastavnici, roditelji...) u promovisanju prilika koje se nude na internetu, ali i značajnu ulogu nastavnika u pružanju informacija, znanja i podrške koja je učenicima potrebna za suočavanje s mogućim rizicima. Gosti panel diskusije bile su  profesorice Ivona Adžić i Jasna Medojević, učenica II razreda ‒ Andreja Živković, i Marko Milikić, bivši učenik Gimnazije koji su  govorili o svojim iskustvima u promovisanju boljeg interneta i prilikama koje se nude na internetu i koje oni koriste. Profesorica Ivona Adžić govorila je na koji način koristi internet kako bi nastavu matematike učinila još kreativnijom i predavala na inspirativan način, ali i koliko vremena je potrebno prilikom osmišljavanja nastave na taj način. Jasna Medojević podijelila je iskustva iz svoje nastavne prakse i govorila o tome koliko često koristi različite multimedijalne sadržaje u nastavi biologije, kao i kako učenici pozitivno reaguju na ovako osmišljene časove. Andreja Živković predstavila je svoja iskustva sa nedavno odslušanih predavanja u okviru web akademije NVO OMSA i online predavanja koja su joj pomogla i uticala, između ostalog, i na njen budući poziv. Marko Milikić, bivši učenik, student političkih nauka, nedavno se vratio sa studijske razmjene u okviru koje je proveo semestar u Sloveniji, podijelio je s nama iskustva u vezi samog apliciranja za stipendiju, platforme za učenje ovog fakulteta u Ljubljani, ali i svih ostalih informacija koje su im bile dostupne online. Osvrnuo se i na svoje srednjoškolske dane i prilike do kojih je došao na osnovu informacija putem interneta – odlazak na različite seminare, konferencije i sl. Ovo je bila prilika da govorimo i o nedavno kreiranoj platformi Gimnazije „Slobodan Škerović“. U Gimnaziji postoje izvanredni tehnički uslovi, kao i spremnost nastavnika i učenika da se usmjere na savremene vidove nastave, koji podrazumijevaju i ovakve onlajn platforme.

Panel diskusiju je vodila pedagogica Vanja Rakočević.

 

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];