Copyright 2020 - Custom text here

LEKTIRA NA GUVNU

U dvorištu podgoričke Gimnazije nalazi se jedan prelijepi kutak koji moderne generacije nazvaju zelenom učionicom.

Kamene ploče, isklesane rukama vještih majstora, svjedoci su novije istorije našeg doba, a mogle bi posvjedočiti i o ljubavi, požrtvovanju i obrazovanju generacija koje rado provode vrijeme na ovom mjestu. To je guvno podgoričke Gimnazije.

Nije džaba Milutin Labović, u svom tekstu „Guvno − kameni simbol crnogorske prošlosti”, rekao: „Kamen ljuti, a po njemu ispisana istorija.” Ispisuju je učenici naše škole i ispisivaće je još dugo. Međutim, u istom tekstu autor žali što su guvna zaboravljena i izgubila svoju namjenu. Da Gimnazija „Slobodan Škerović” već decenijama prkosi vremenu i teži očuvanju crnogorske tradicije i kulture, pokazuje i ovaj novi simbol škole, koji je sagrađen 2017. godine. Obradovao bi se Milutin Labović  kada bi znao da su ove kamene ploče uoči Lučina dne slušale učenike prvog i trećeg razreda kako analiziraju dva velika djela svjetske književnosti na engleskom jeziku. Najradosnija učionica u školi, gdje učenici uz osmijeh pokazuju koliko znaju i koliko mogu da postignu.

Kad bi ovaj kamen znao da priča...

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];