Copyright 2020 - Custom text here

Crna Knjiga, Orhan Pamuk

„Jer ništa ne može biti toliko zbunjujuće kao život. Izuzev pisanja.”

Jelena Martinović iz III-J predlaže „Crnu knjigu“, četvrti roman Orhana Pamuka, jedan je od njegovih najkompleksnijih romana, u duhu njegovog specifičnog i originalnog stila: „Ovaj briljantni detektivski roman mnogo je više od priče o nestanku žene jednog istambulskog advokata i njenog polubrata, poznatog kolumniste. To je univerzalna priča o potrazi za identitetom koja odiše turskom kulturom i tradicijom, ali i savršenom dozom tajanstvenosti i zagonetnosti. Roman predstavlja nevjerovatan spoj prošlosti i sadašnjosti, satkan od Pamukove zaokupljenosti vječitim sukobom Istoka i Zapada, na granici orijentalne kulture i nasljeđa i uticaja savremenog zapadnog svijeta. Kroz motiv dvojnika i igru zamjene identiteta, autor postavlja jedno od najtežih pitanja, koja se oduvijek vežu za ništavnu i besmislenu ljudsku egzistenciju: Može li čovjek biti to što jeste? Ovaj izvanredni roman preporučujemo jer je savršen podsjetnik da su priča i pričanje u osnovi života, a da nam jedino riječ daje moć da budemo ono što moramo biti. ”

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];