Copyright 2020 - Custom text here

Podrumi Vatikana, Andre Žid

APSOLUTNA SLOBODA IZVAN MORALNIH NORMI

 „Podrumi Vatikana”, Andrea Žida, predlog su Tamare Varagić i Mine Kapidžić iz III-H: „ Andre Žid dobija Nobelovu nagradu za književnost 1947.

godine za sveobuhvatni opus književnih dijela u kom se ističe roman ’Podrumi Vatikana’. Roman prati život čovjeka koji dozvoljava sebi da čini ultimativni zločin, da živi život s idejom bezrazložnog čina (acte gratuit). Lik Lafkadia pisac gradi na temeljima apsurda opšteprihvaćenih društvenih uvjeranja. Zbog toga ovaj roman ostaje kontraverzan i toliko dekada nakon njegovog nastajanja.”

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];