Copyright 2020 - Custom text here

Zločin i kazna, Fjodor Mihajlovič Dostojevski

ROMAN O MORALNIM VRIJEDNOSTIMA, NIHILIZMU I KRIVICI

Anastasija Femić III-F: „’Zločin i kazna’ (’Преступление и наказание’) je roman ruskog pisca Fjodora Mihajloviča Dostojevskog izdat 1866. godine u časopisu ’Ruski vjesnik’. Smatra se jednim od najvećih djela ruske književnosti.

Radnja je smještena u Sankt Petersburgu sredinom šezdesetih godina 19. vijeka. Glavni lik, Rodion Romanovič Raskoljnikov, propali student prava, podstaknut krajnjom bijedom i turobnom budućnošću odlučuje da ubije i opljačka Aljonu Ivanovnu, omraženu staricu koja lihvarenjem izrabljuje ljude. Osim što ubistvom planira da riješi sopstvene finansijske i porodične probleme, smatra ga i etički opravdanim jer, po njegovom mišljenju, životi običnih ljudi koji mu se nalaze na putu ne vrijede ništa spram plemenitih ideala kojima on teži.”

f t g m

Gimnazija „Slobodan Škerović“

Ul. Vaka Đurovića 26

81 000 Podgorica, Crna Gora

Tel: ++382 20 664 044

Fax: ++382 20 667 546

e-mail:

[email protected];

[email protected];