Zločin i kazna, Fjodor Mihajlovič Dostojevski

ROMAN O MORALNIM VRIJEDNOSTIMA, NIHILIZMU I KRIVICI

Anastasija Femić III-F: „’Zločin i kazna’ (’Преступление и наказание’) je roman ruskog pisca Fjodora Mihajloviča Dostojevskog izdat 1866. godine u časopisu ’Ruski vjesnik’. Smatra se jednim od najvećih djela ruske književnosti.

Radnja je smještena u Sankt Petersburgu sredinom šezdesetih godina 19. vijeka. Glavni lik, Rodion Romanovič Raskoljnikov, propali student prava, podstaknut krajnjom bijedom i turobnom budućnošću odlučuje da ubije i opljačka Aljonu Ivanovnu, omraženu staricu koja lihvarenjem izrabljuje ljude. Osim što ubistvom planira da riješi sopstvene finansijske i porodične probleme, smatra ga i etički opravdanim jer, po njegovom mišljenju, životi običnih ljudi koji mu se nalaze na putu ne vrijede ništa spram plemenitih ideala kojima on teži.”